https://sites.google.com/site/centraleuropesoils/home
Hlavným riešiteľom projektu je Nicolaus Copernicus University, Toruň (Poľsko).
Ďalšími partnermi sú: Estonian University of Life Sciences, Tartu (Estónsko), Alexandras Stulginskis University, Jelgava (Lotyšsko), Latvia University of Agriculture, Kaunas (Litva), University of Debrecen, Debrecín (Maďarsko), Ljubljana University, Ľubľana (Slovinsko), Česká zemědělská univerzita v Praze (Česká republika) a NPPC-VÚPOP, Bratislava.
Globalizácia a globálne problémy životného prostredia vyžadujú harmonizáciu a koreláciu v zjednotení názvoslovia pôd.
Projekt FACES združuje odborníkov z 9 inštitúcií a 8 krajín (Poľsko, Estónsko, Lotyšsko, Litva, Maďarsko, Slovinsko, Česká republika a Slovensko) s odbornými znalosťami v oblasti pôd z oblastí strednej Európy. Každý partner je uznávaným odborníkom v oblasti pôd vo svojom regióne. Jednotliví členovia konzorcia sa podieľali na prácach súvisiacich s adaptáciou WRB v národnom meradle.
Cieľom projekt FACES je vytvoriť terénny manuál, popis a databázu pôdnych profilov strednej Európy. Pôjde o rozsiahly materiál v jednotnej podobe, ktorý bude spracovaný na základe medzinárodnej klasifikácie pôd WRB (World Reference Base), ktorá bola vydaná roku 2014 (aktualizácia v roku 2015).
Ciele riešenia projektu:
Základným cieľom projektu je vytvoriť medzinárodnú digitálnu platformu a databázu na výmenu informácií v oblasti klasifikácie pôd, ktorá je nevyhnutne potrebná pre výučbu v oblasti environmentálnych vied.
Jednotlivé čiastkové ciele projektu:
- príprava manuálu/príručky popisu pôdneho profilu pre vzdelávacie účely,
- zhromažďovanie jednotných údajov o pôde zo strednej Európy spracovaných na základe WRB 2014,
- príprava webovej aplikácie schém pôdnych profilov, 3D panoramatické pohľady, ktoré búdu použité ako didaktický nástroj na európskych univerzitách,
- vydávanie série pôdnych atlasov (albumu),
- skúmanie užitočnosti 3. vydania WRB klasifikácie pre pôdy v partnerských krajín,
- vyhodnotenie WRB systému v najrôznejších prírodných podmienkach partnerských krajinách,
- príprava osnov venovaných výučbe 3. vydania WRB klasifikácie (2014/2015) na univerzitnej úrovni.
Spôsob riešenia projektu:
Projektové aktivity zahŕňajú terénne práce (Field Trips) venované zberu pôdnych údajov potrebných na prípravu materiálov. V zozbieraných pôdnych vzorkách budú vykonávané analýzy. Na rok 2017 sú naplánované terénne práce v Slovinsku (apríl) a v Maďarsku (september). Na základe údajov získaných v teréne a z laboratórnych údajov o pôde bude pripravená on-line databáza a kapitoly pre pôdne atlasy.
Vytvorená databáza (a ďalšie výstupy) bude voľne prístupná ako web - stránka v celej EÚ a svete. Vytvorený produkt bude predstavovať aj veľmi vhodný nástroj pre výučbu na vysokých školách a tiež sa očakáva zlepšenie spolupráce medzi európskymi inštitúciami, ktoré sa zaoberajú pedológiou, otázkami životného prostredia, geoinformačnými systémami a pod.
Výstupy z riešenia projektu:
- študijný materiál/príručka popisu pôdnych profilov,
- príprava web aplikácie schém pôdnych profilov z krajín strednej Európy,
- pôdne atlasy strednej Európy,
- príprava študijných osnov venovaných výučbe 3. vydania WRB (2014/2015) pre univerzity.